
Moderní čističky vzduchu pro každého
Použité technologie
- Mechanický filtr
- Elektrostatický filtr
- Korónový výboj
- Iontový vítr, elektronový vítr
- HEPA filtr
- UV filtr
- Nano-fotokatalyzátorový filtr
Mechanický filtr
Používá se jako první článek při kombinovaném čištění, kde zachycuje ty největší mechanické nečistoty. Slouží vlastně jako síto. Tento typ filtrů se musí často měnit.
Elektrostatický filtr
Elektrostatický filtr nahrazuje v moderních čističkách vzduchu klasické filtry. Jedná se o uzemněnou kovovou plochu, na kterou se díky rozdílné polaritě usazují záporně nabité částice prachu. Jeho největší výhodou je snadné umytí vodou a nízké náklady na provoz. Filtr se nemusí nikdy vyměňovat. Mezi další výhody patří nepatrná spotřeba proudu a nehlučnost.
Korónový výboj
Je druh elektrického výboje vznikající okolo potenciální elektrody – koróny. Mezi jeho projevy patří světélkující záře, šumění a praskání. Díky korónovému výboji vzniká v kazetě přístroje (která nahrazuje filtr) iontový vítr.
Iontový vítr/elektronový vítr
Je vytvářen korónovým výbojem, který žene vzduch kazetou přístroje. Neviditelné částečky aerosolu (prach, kouř, mikroorganizmy znečisťující vzduch) jsou nasávány do kazety spolu se vzduchem a zde jsou ionizovány, tzn. elektricky nabíjeny. Jedná se tedy o úsporné bezkontaktní proudění elektronů mezi elektrodami.
Tako technologie je bezhlučná, nízkonákladová a vysoce efektivní. Využívá se např. v kosmu nebo ke chlazení procesorů.
HEPA filtr
Jedná se o absorpční filtr pracující jako husté síto uhlíkových vláken. Schopnost záchytu částic je závislý na hustotě a tloušťce filtru. Výrobce udává schopnost zachytit až 99,7% nečistot.
Nedostatkem čističek vzduchu používajících HEPA filtr je nutnost měnit filtry, což je finančně nákladné. Aby byla taková čistička efektivní, musí být doplněna ventilátorem, který způsobuje hluk a vibrace.
UV filtr/lampa
Pracuje na principu vysoce intenzívního ultrafialového záření, které účinně ničí bakterie a parazity ze vzduchu. Metoda je nehlučná a bez zápachu. Nesmí se však zapomínat, že UV záření může být zdraví škodlivé (poškozuje např. oči a kůži). Lampa vyzařuje intenzivní UV záření – nastává fotochemická změna deoxyribonukleové kyseliny DNA při maximu 260-265 nm, která způsobuje inaktivaci reprodukce mikroorganismů a/nebo jejich usmrcení. V důsledku poškození genetického materiálu a dalších struktur dojde k usmrcení mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně nebo viry.
Výhodou je poměrně dlouhá životnost a nízká spotřeba el. energie, nevýhodou je špatný vliv na zdraví.
Nano-fotokatalyzátorový filtr
Podstatou této metody čistění vzduchu je rozklad a okyselení chemických emisí na povrchu fotokatalyzátoru pod vlivem ultrafialového záření. Organické příměsi se nesmí nakupit, nýbrž rozložit se do bezpečných komponent – vody a oxidu uhličitého (CO2). Tento princip efektivně ničí toxiny, viry i bakterie. Je to tedy taková malá chemická továrna, do níž vstupují toxické látky a vypouštěna je voda a CO2. Reakce probíhají v přítomnosti katalyzátoru, např. oxid titanu (TiO2) pod vlivem ultrafialového záření vylučovaného speciální ultrafialovou lampou. Bylo prokázáno, že při používání ultrafialové lampy, je do prostoru vylučováno 5 – 10x více ozónu, než povoluje norma.