
Moderní čističky vzduchu pro každého
Hodnocené přístroje
- ADA 685-02
- Avair Klinik
- Bionaire BAP 1550
- Daikin MC 707 VM
- Desa AP 30R
- Ionic-Care Triton X6
- Super Plus Eko-C
Testovaná kritéria
Jako nejdůležitějí kritérium pro nás byl poměr cena/výkon. Dále pak koeficient čištění – jak důkladně dokáže čistička vyčistit vzduch. Dalším důležitým prvkem byly použité technologie. Poslední hodnotící bod byl za funkčnost, design a práci s přístrojem.
Výsledek testu
O první místo se v našem srovnání dělí čističky Super Plus Eco-C spolu s Ionic-Care Triton X6. Oba výrobky jsou srovnatelné jak cenou tak výkonem a navíc jako jediné dvě mají po zakoupení minimální náklady na provoz. K čištění vzduchu nepoužívají žádné nákladné filtry. Téměř shodné jsou také jejich koeficienty čištění.
Na třetím a čtvrtém místě se díky podobným vlastnostem umístily Desa AP 30R a Ada 685-02. Pořizovací cena u Ady je sice nižší, ale finální náklady na provoz jsou nižší u Desy, protože má menší výkon a příkon. Ada je naproti tomu téměř dvakrát výkonnější. Záleží tedy na uvážení kupujícího, zda u něj hraje důležitější roli cena nebo výkon.
Na pátém místě skončila čistička Bionaire BAP 1550, která má sice mnohem vyšší výkon oproti dvěma předchozím, zato však patří do kategorie dražších čističek (cena se liší u každého prodejce, průměr se pohybuje kolem 6000 kč) a navíc je velmi hlučná.
Ihned za Bionaire se na šestém místě umístila Avair Klinik, která má podobné výhody i nevýhody, náklady na provoz se ale od Bionaire liší díky ještě vyšší pořizovací ceně, její rozměry také dvakrát nepotěší. Zato má Avair nejvyšší koeficient čištění 99% a jako jediná spolu se Super Plus Eko-C se může pochlubit certifikátem o kvalitě i kvantitě vypouštěných emisí (ozón + ionizace).
Nejhůře v našem srovnávání dopadla čistička Daikin MC 707 VM. Jednak je jednoznačně nejdražší a největší, jednak je dosti hlučná. Kvůli pořizovací ceně a příkonu má tedy ze všech srovnávaných čističek nejvyšší náklady na provoz. Je však třeba zmínit, že má naopak ze všech čističek jednoznačně nejvyšší výkon 430m3/hod. Proto se nehodí ani tak do domácností, jako spíše do kanceláří nebo restauračních zařízení, kde vyšší cena nevadí a vyšší výkon bude naopak oceněn.
Spotřeba el. energie za 1 rok provozu čističky
Tabulka ukazuje náklady čističky vzduchu závislé od spotřeby el. energie za 1 rok provozu. K výpočtu používáme příkon výrobku udávaný výrobcem. Jako cenu el. energie za 1/kWH jsme použili 4.50,– Kč